Książka: Budowanie zaangażowania, czyli jak motywować pracowników i rozwijać ich potencjał

fb_pot_MOTYZA

31 lipca wydana zostanie książka mojego autorstwa na temat budowania zaangażowania pracowników. Ukaże się nakładam wydawnictwa Onepress Została napisana na podstawie moich osobistych obserwacji firm w trakcie procesów rozwojowych, jak również relacji uczestników szkoleń. Do jej napisania wykorzystałem  model PRO ACTIVE TOOLS mający zastosowanie w projektowaniu zaangażowania pracowników w cele firmy. Wiele jej fragmentów można znaleźć już na tym blogu, tymczasem, w oczekiwaniu na premierę zamieszczam kilka zdań ze wstępu.

Budowanie zaangażowania pracowników

„Spośród wielu zagadnień, które obejmuje tematyka zarządzania, wybrałem budowanie zaangażowania pracowników. Postąpiłem tak dlatego, iż uważam, że efektywnie wykonana praca wymaga zaangażowania pracowników w działanie. Obserwując działania polskich przedsiębiorstw, zauważyłem, że nie wykorzystujemy potencjału zatrudnionych pracowników.

Istnieje powszechne przekonanie, że do działania najbardziej motywuje dobrze płatna praca. Trudno się nie zgodzić, że dobra płaca ma duży wpływ na pracownika, ale co robić, kiedy trzeba pracować w warunkach kryzysu gospodarczego i dużego bezrobocia? Wydaje się, że posiadanie pracy jest na tyle dużą siłą motywacyjną, iż już wiele robić nie trzeba. Uważam jednak, że myśląc w ten sposób, popełnia się duży błąd. W celu poprawienia efektywności i wyników potrzebna jest większa różnorodność narzędzi do pobudzenia zaangażowania pracowników. Istnieje wiele niuansów, na które w tym obszarze warto zwracać uwagę.

Piszę o budowaniu zaangażowania pracowników także dlatego, że jestem przekonany, iż w ich potencjale tkwi siła, której nie można ograniczać, a wręcz przeciwnie — warto odpowiednio ją stymulować, skutecznie ją modelować i dostosować do potrzeb stanowiska pracy czy zadania oraz do umiejętności pracownika. Działalność taka sytuuje się pomiędzy modelowaniem postaw pracowników, a dawaniem im możliwości wniesienia przez nich wartościowego wkładu. Zaangażowanie to opiera się na obustronnym zaufaniu i posiadaniu realnego wpływu na sytuację.

Zajmuję się budowaniem zaangażowania, dlatego że uważam, iż jest ono najskuteczniejszym narzędziem do kreowania pożądanych postaw, nie tylko z perspektywy organizacji, ale także człowieka jako całości. Moim zdaniem ten, kto ma przed sobą nakreślony cel, który jest wpisany w jego system wartości i z którym dobrze się czuje, potrafi wydobyć drzemiącą w sobie siłę do właściwego działania. Uważam także, że żadne inne czynniki, takie jak przymus i konieczność, nie mają tak dużego wpływu na zachowanie jak odpowiednio ukierunkowana motywacja.”

Zapraszam do lektury i komentowania!

Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do bezpłatnego newslettera

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej