Kiedy obserwuję kim fascynują się i biorą za wzór współcześni ludzie biznesu lub przyszli jego adepci, mam wątpliwość, czy wybierają sobie odpowiednie wzorce do naśladowania. Dlatego też postanowiłem napisać wpis o moich mentorach, którzy są dla mnie nieustającą inspiracją – być może staną się oni źródłem inspiracji dla czytelników tego bloga. Zacznę od polskich, bo tych potrzebujemy bardziej, ale także mniej ich doceniamy.
Zygmunt Bauman – socjolog współczesności
Zygmunt Bauman, poznański socjolog, który musiał wyemigrować z kraju po nagonce na Żydów w latach 60 XX wieku jest dla mnie bardzo ważną personą, o którym nawet pisałem pracę magisterską. Koncepcja ponowoczesnego świata mocno wpłynęła na mój pogląd na rzeczywistość. Trafnie diagnozował sytuację, w której znalazł się współczesny człowiek, często samotny, poszukujący sensu, w kryzysie tożsamości. Doskonale rozumiał nowoczesnych ludzi, patrząc na nich przez pryzmat całej historii myśli społecznej.
Prof. Andrzej Blikle – nowoczesne podejście do zarządzania
Profesor Andrzej Blikle to osoba, która wiele wniosła i wnosi nadal do nowoczesnego podejścia w zarządzaniu i promowania jego wśród właścicieli firm. Jego książka Doktryna jakości oraz strona internetowa moznainaczej.pl, pełne są zdroworozsądkowych myśli i przykładów na nowoczesne zarządzanie, w którym nie ma miejsca na przymus, a pojawia się przestrzeń na wspólne dążenie do celu, niezależnie od miejsca w hierarchii organizacji.
Paweł Muzyczyszyn – konsultant i inspirujący trener sprzedaży
Z Pawłem współpracuję na co dzień w ARK. Cenię go za zaangażowanie i kreatywne podejście do współpracy z Klientami. Potrafi w 100% oddać się temu co robi i mówi w danej chwili, przy tym to co mówi jest na wysokim poziomie merytorycznym. W dobie „fałszywych” guru, Paweł potrafi połączyć energię wystąpienia, z jego merytoryczną zawartością. Na jednym z wystąpień konferencyjnych dla naszego Klienta proszony był o przedłużenie swojej prelekcji… Paweł, dziękuję za inspirację.
Tomasz Sierszchuła – interim manager i konsultant rozwoju organizacji
Tomek także współpracuje od kilku lat z ARK. Jest moim mentorem w kontekście współpracy z managerami i właścicielami firm. Potrafi zbudować z nimi bardzo dobry kontakt i doskonale wspierać ich w rozwoju firm. Przy tym, motywują go najtrudniejsze wyzwania, i jak sam mówi, to jest dla niego największy kop do rozwoju. Jego wszechstronna, praktyczna i pragmatyczna wiedza, przekłada się na miliony złotych oszczędności dla firm, pracownicy bardziej angażują się w pracę, a właściciele i managerowie mogą koncentrować się na pracy strategicznej.
Dr Marcin Żółtak – popularyzator rozwoju organizacji w Polsce
Mój dobry kolega, a jednocześnie konsultant rozwoju organizacji, doktor Marcin Żółtak, od wielu lat zachęca mnie do zgłębiania tej dziedziny. Zainspirował mnie do myślenia o organizacji w kategoriach systemowych, holistycznych, całościowych. Wskazał wartościową literaturę, a nasze dyskusje wielokrotnie naprowadzały mnie na bardziej skuteczne doradztwo, a przede wszystkim, dobrej diagnozy sytuacji w organizacjach.
Grzegorz Turniak – networking
O Grzegorzu Turniaku już pisałem w osobnym wpisie, ale chcę o nim wspomnieć jeszcze raz ponieważ to naprawdę wielki autorytet jeżeli chodzi o budowanie biznesu drogą networkingu. Od lat uczy polski biznes w jaki sposób wykorzystać swoje kontakty i relacje do rozwoju firmy. Robi to w bardzo inspirujący sposób opowiadając historie i opierając się na bogatym doświadczeniu biznesowym.
Stephen Covey – autor Siedmiu nawyków skutecznego działania
Bez jego książki, 7 nawyków skutecznego działania i inspiracji jaką dał wielu pokoleniom, obszar zarządzania sobą w czasie nie byłby tyn samym. Dzięki podejściu do świata opartemu na etycznych podstawach oraz proaktywności, zaskarbił sobie rzeszę zwolenników, wśród których jestem i ja.
David Allen – twórca metody Getting Things Done
David Allen to druga osoba, która wywarła na mnie ogromny wpływ jeżeli chodzi o efektywność osobistą. Stworzył on metodykę GTD, która jest rozwinięciem i dostosowaniem sposobu myślenia Stevena Covey’a do współczesnych czasów. Tak Stephen Covey, jak i David Allen mieli ogromny wpływ na stworzony przeze mnie system zarządzania czasem ESP.
Robert Dilts – reformator NLP
Robert Dilts jest jednym z przedstawicieli NLP. To jego czołowy twórca i innowator, a jednocześnie osoba o niezwykle ciepłym usposobieniu. To, co proponuje jest na wskroś etyczne uczciwe i często poparte badaniami, wbrew temu co się mówi i sądzi na temat NLP. Jego podejście od lat inspiruje wielu coachów, trenerów, czy konsultantów. Niemalże każdy, chcą nie chcąc, świadomie bądź nieświadomie, zetknął się z narzędziami które wymyślił lub rozwinął Dilts, a później weszły do kanonu coachingu.
Julie Hay – analiza transakcyjna
Analiza transakcyjna to nurt psychologii, popularyzowany przez Julie Hay, która nie tylko nawiązuje do źródeł, ale jednocześnie rzuca nowe światło na jej założenia. Mnie zainspirowała myśleniem akronimami, metaforami, które ułatwiają porządkowanie i zapamiętywanie wiedzy, a które często stosuje w swoich pracach.
Jim Collins – badacz skutecznych organizacji
Jim Collins to niestrudzony badacz skuteczności organizacyjnej. Przeprowadził w tym obszarze wiele szeroko zakrojonych badań, które stały się kamieniem węgielnym do rozumienia i tworzenia zwycięskich organizacji. Dzięki jego pracy menedżerowie mogą odnosić swoje organizację i sposób ich budowania, do tego, jak robią to najlepsi. Pokazał w swoich pracach, co może być przyczyną upadku organizacji i jak się go wystrzegać.
Marcus Buckingham – autor Po pierwsze złam wszystkie zasady
Marcus Buckingham spopularyzował badanie instytutu Gallupa, w którym opisał, czym różni się efektywne i nieefektywne podejście do zarządzania. To w jego książce możemy znaleźć popularny Test 12 pytań, który bada to, czy organizacja będzie miała większe prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu, a jej pracownicy są odpowiednio zmotywowani i zaangażowani.
Adizes – badacz rozwoju organizacji
Adizes od wielu lat rozwija swoje podejście do myślenia o rozwoju organizacji. Przedstawia w jaki sposób firma rozwija się od momentu pojawienia się pomysłu w głowie właściciela, przez jej rozkwit, dojrzałość, kryzysy i upadek. Jego obserwacje są niezwykle trafne i pozwalają wyjść poza pozory w ocenie i diagnozie organizacji.
Neil Rackham – badacz procesów sprzedażowych
Wśród mentorów, którzy odcisnęli na mnie największe piętno w rozumieniu procesów sprzedażowych jest Nail Rackham. Napisał książkę Spin selling, gdzie na podstawie szeroko zakrojonych badań nad sprzedawcami, pokazał jakie metody są najbardziej skuteczne i efektywne, a co jest mitem jeżeli chodzi o szkolenie sprzedawców.
A kto jest mentorem dla Ciebie? Podziel się ze mną w komentarzu.