Checklisty Pro Tools – koncentracja na rzeczach najważniejszych

ChecklistaPro tools

Jak zwiększyć skuteczność działań będąc pod presją czasu? Wykorzystaj checklisty! Pierwsze zastosowanie checklist przypisuje się lotnictwu, które zaczęło ją stosować w sytuacjach awaryjnych i kryzysowych, zapobiegając możliwym wypadkom. Checklista jest przydatna wszędzie tam, gdzie robimy coś ważnego i nie chcemy pominąć żadnego z obszarów działań. Dla mnie checklista stała się inspiracją do tworzenia narzędzi strategicznego rozwoju Pro Tools. 

Każdy akronim składa się z kluczowych kompetencji, działań, które należy uwzględnić, aby przyjrzeć się z lotu ptaka danemu obszarowi. Pro Time Tools. Pro Active Tools i Pro Sell Tools stały się kanwą do napisania moich książek. Na przykład P w modelu Pro Sell Tools oznacza obszar Pain & Pleasure, czyli ból i przyjemność, które są nierozerwalnie związane z fundamentem sprzedaży, jakim są potrzeby klienta.

Pro w każdym akronimie ma korzenie z jednej strony w profesjonalizmie, a z drugiej do proaktywności. Część środkowa (Time, Sell, Org) wskazuje na obszar, którego dana checklista dotyczy, a słowo Tools wskazuje na narzędziowy charakter poszczególnych elementów akronimu.

Jeśli zastanawiasz się, czemu do projektowania checklist wykorzystuję język angielski, powód jest bardzo prosty – język ten jest bardziej przyjazny do ich tworzenia, jakby brzmiało: Pro Czasowe Narzędzia? 🙂 Mam nadzieję, że zwolennicy języka polskiego w nazewnictwie biznesowym mi wybaczą.

Zastosowanie checklist Pro Tools

Słowem kluczem jest tutaj słowo projektowanie. Na warsztatach strategicznego rozwoju poszczególne obszary są kanwą do ćwiczeń lub wspólnego wypracowania rozwiązań, które bazują częściach danego modelu. W ten sposób można zaprojektować konkretne obszary rozwojowe indywidualnie lub zespołowo. W kontekście Pro Time Tools jest to wypracowanie indywidualnego, efektywnego systemu pracy, w kontekście Pro Active Tools, będzie to wypracowanie strategii budowania zaangażowania pracowników, a wykorzystując model Pro Sell Tools, można zaplanować efektywną strategię sprzedaży.

Zastosowanie checklist Pro Tools wiąże się z ideą „szkolenie na jednej stronie„, tzn. zależało mi na stworzeniu praktycznego narzędzia dla uczestników, które będzie podręczne i użyteczne w codziennym zastosowaniu. Jak większość z nas wie, materiały szkoleniowe nie zostają na dłużej z uczestnikami – zapomina się o nich, ale podręczna checklista może być użyteczna i bo łatwo wrócić do treści omawianych na szkoleniu.

Jak powstają checklisty Pro Tools?

Checklisty Pro Tools powstały na bazie wieloletnich doświadczeń, analizy wielu modeli zarządzania i działania, jako możliwość usystematyzowania złożonych obszarów wiedzy i umiejętności. Aby je opracować przyglądałem się również działaniom najlepszych firm i osób odnoszących sukces w danej dziedzinie.

Tworzone przeze mnie checklisty dotyczą takich obszarów jak:

  • spotkania zespołów – Pro Meeting Tools,
  • budowania zespołów – Pro Team Tools
  • projektowania strategii obsługi klienta – Pro Client Tools
  • budowania marki firmy – Pro Brand Tools
  • prowadzenie rozmów telefonicznych – Pro Call Tools,
  • rozwoju organizacji – Pro Org Tools,
  • zarządzania zmianą – Pro Change Tools
  • zarządzania projektami – Pro Project Tools,
  • przygotowanie wystąpień publicznych – Pro Speech Tools.

Podsumowanie

Checklisty Pro Tools przydają się szczególnie wtedy, kiedy musimy w dość krótkim czasie zająć się złożoną czynnością, na przykład, zaplanować strategię sprzedażową lub strategię budowania zaangażowania pracowników i chcemy uwzględnić wszystkie ważne obszary. Mają zastosowanie także do bardziej rutynowych zadań takich jak prowadzenie spotkań, wystąpień publicznych, czy telemarketingu. Zaletą korzystania z Pro Tools jest koncentracja na ważnych aspektach obszaru nad którym aktualnie pracujemy z praktycznej i strategicznej perspektywy. Checklisty Pro Tools to narzędzia do zadań specjalnych:)

Czy Ty także jesteś zwolennikiem checklist?

Zapoznaj się z naszą koncepcją doradztwa biznesowego:

Projekty rozwojowe w organizacji

Zrób przegląd firmy:

Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do bezpłatnego newslettera

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej