Trener (Coach Carter) – filmowe lekcje budowania zaangażowania dla managerów

Trener

Film Trener jest oparty na motywach prawdziwej historii. To bardzo dobra lekcja przywództwa i budowania zaangażowania, nie tylko dla managerów. Objęcie roli trenera szkolnego zespołu koszykówki, który składa się z trudnej w kierowaniu młodzieży, może stać się inspiracją także dla konsultantów, trenerów biznesu czy nauczycieli.

Oglądając film nasunęło mi się kilka wniosków, którymi chciałbym się podzielić. Wyszedł z tego swoisty dekalog, ale zupełnie przypadkowo:) Oto one:

  1. Wprowadź jasne zasady i następnie ich się konsekwentnie trzymaj. Trener Carter rozpoczął pracę od zawarcia kontraktu, który nie obejmował tylko treningu, ale również powiązał go z wynikami w nauce, pokazując w ten sposób co jest priorytetem.
  2. Ponad wszystko okazuj szacunek i oczekuj szacunku od innych. Nie toleruj jego braku i przekraczania wyznaczonych granic. Reaguj za każdym razem, kiedy Twoim zdaniem granice zostały naruszone i stanowczo oczekuj dopasowania się do obowiązujących ram – jeśli zmiana nie nastąpi wyciągaj odpowiednie konsekwencje.
  3. Zbuduj autorytet, będąc przykładem dla zespołu. Jako lider musisz być spójny, będąc wzorem do naśladowania. Twój dobry przykład i osiągnięcia mogą stać się inspiracją do działania.
  4. Wyznaczaj ambitne cele, które pozwalają odkrywać pracownikom ich mocne i słabe strony, a w związku z nimi, obszary do rozwoju.
  5. Zmobilizuj do ciężkiej pracy. Pokazuj zespołowi, że do sukcesu nie ma windy – trzeba zawsze iść schodami. Talent i umiejętności to tylko kilka procent sukcesu – reszta to wytrwała, ciężka praca w drodze do doskonalenia się.
  6. Buduj dobry kontakt z zespołem. Staraj się zrozumieć perspektywę i motywację jego członków, dopasuj się do ich języka i wartości, ale jednocześnie wskazuj co jest dobre dla zespołu .
  7. Naucz zespół szacunku dla przeciwnika. Kiedy zespół staje się mocny i zwycięski, nie pozwalaj na upokarzanie oponentów i negatywne wypowiadania się o konkurentach.
  8. Traktuj na równi wszystkich członków zespołu, nawet jeśli należą do Twojej rodziny. Niesprawiedliwe i nierówne traktowanie jest częstą przyczyną konfliktów w zespole.
  9. Trenuj wprowadzenie zaplanowanej strategii w życie. Trenowanie zespołu w realizacji strategii to podstawa późniejszego sukcesu. Przekładanie strategii na działania i doskonalenie
  10. Nie obawiaj się podejmować niepopularnych decyzji. Czasem bywają kosztowne pod względem emocjonalnym, ale finalnie mogą dać pozytywny skutek – nawet jeśli wiąże się to z rezygnacją ze współpracy z bardzo dobrymi pracownikami.

Efekt pracy trenera był niesamowity: z grupy chłopców skazanych na porażkę tak w sporcie, jak i w życiu,  tworzy się zgrana drużyna. Współpraca w zespole buduje ducha także poza boiskiem. Zawodnicy mobilizują i wspierają się w trudnych chwilach. Trener Carter pokazuje zawodnikom, że zwycięstwo na boisku to nie wszystko, bo najważniejsza jest edukacja i sukces w życiu osobistym. To dzięki nim można budować swoją drogę życiową.

Zgadzasz się z metodami Cartera?

Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do bezpłatnego newslettera

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej